piątek, 22 września 2017

Rydwan - Pojazdy, wozy – w wielu różnych odmianach - towarzyszyły człowiekowi od tysiącleci, spełniały dawniej i obecnie wiele funkcji. Wozem przewożono plony, towary na handel, zwierzęta, mąkę do młyna, broń dla wojska, wywożono osoby piętnowane za przestępstwa przeciwko miejscowemu prawu i obyczajom, panna młoda wiozła wiano do chaty męża, a wóz - karawan przewoził zmarłych w ich ostatnią drogę. Bywało, że modele i miniaturki pojazdów wkładano też do grobów lub umieszczano na urnach z prochami - symbolizowały one wędrówkę duszy w zaświaty. Wokół tego uniwersalnego środka transportu powstało wiele rzemiosł i zawodów, a dziewiętnastowieczny powóz konny stał się w 1886 r. - dzięki Niemcom Maybachowi i Daimlerowi - pierwszym samochodem, najbardziej pożądanym przedmiotem świata.
Jednym z wozów był rydwan – dwukołowy pojazd antyczny dla jednej lub dwu osób, taka platforma z podparciem z przodu i boków, otwarta z tyłu, używana już w Egipcie, starożytnej Grecji i Rzymie. Używano je podczas igrzysk (jako wozy wyścigowe), obrzędów kultowych, pochodów triumfalnych, polowań i wyścigów, do celów reprezentacyjnych (dla cesarzy i królów) i jako wozy bojowe. Do rydwanu zaprzęgano równolegle do siebie dwa lub cztery konie (kwadryga). Starożytne przypowieści głoszą, że rydwany bogów i bogiń bywały zaprzężone w inne zwierzęta, np. Afrodyty - w gołębie, Demeter – w smoki, Dionizosa – w pantery.
Odmianą bojowego rydwanu były currus w starożytnym Rzymie i carroccio w średniowiecznych republikach włoskich, zaprzężone w woły, które służyły za punkt dowodzenia, ołtarz polowy, stanowisko trębaczy - sygnalistów i miejsce ekspozycji sztandaru państwa-miasta. Przechowywanie carroccio w czasach pokoju było zaszczytem przeznaczonym dla wybitnych obywateli, odznaczających się w pracach na rzecz republiki.
Niektóre z rydwanów miały przy dyszlu i osiach zamocowane kosy, inne były kryte daszkiem z tkaniny, a triumfalne - zdobione złoceniami i inkrustacjami z kości słoniowej, zawsze były zaprzęgane w białe konie. Chińskie rydwany, ciężkie i bardzo wysokie, przewoziły wojowników z ostrymi katanami oraz kuszami z dwoma cięciwami, będącymi wówczas rażącą bronią. W czasach nowożytnych rydwany odżyły w baroku, wzorowane na starożytności, używano je tylko do triumfalnych parad wielkich wodzów po ich zwycięstwach.
Rydwany znalazły swe odzwierciedlenie w kartach Tarota.
( Radiant Rider Tarot U.S.Games )
Widzimy z przodu rydwan powożony przez mężczyznę - wojownika. Sprawia on wrażenie, że opanował swą naturę, obrał już drogę i nią podąża. Pojazd jest zaprzężony w parę zwierząt, najczęściej koni , czasem sfinksów, sprawiających wrażenie, że próbują biec w różnych kierunkach ale mężczyzna potrafi nad nimi zapanować i prowadzić je w jednym sobie tylko znanym kierunku. Jego triumfalny rydwan wskazuje na pragnienie władzy, chwały i sławy.
Mężczyzna na karcie zamierza osiągnąć sukces jest nastawiony na cel. Czy pokona ograniczenia i przeszkody? Czy dojedzie do celu? Czy starczy mu do tego sił?
Oczywiście, jeśli działania podjęte w celu spełnienia tych pasji są popełniane ze szlachetności ducha, zamiary są wzorowe to zostaną uhonorowane specjalnymi darami. Innymi słowy, każda ludzka wielkość pochodzi od jego ducha, a jego wola osiągania celów i zrównoważony umysł pozwala święcić triumfy i osiągać sukcesy. Karta dotyczy przede wszystkim boskiego szczęścia, w pracy, w biznesie, w nauce, tym, którzy kształtują się w boskiej miłości oraz praktycznie i konsekwentnie realizują swoje zadania przynosi triumf, chwałę i sukces.
Tak więc RYDWAN to szczeście szlachetnego triumfującego wojownika, który posiada boksą moc do osiagania sukcesu.
Oznacza lojalność i równowagę, ale również oczywiście chwałę. Jest wskazaniem umiejętności, które będą w stanie zwyciężyć wszystko i wszystkich. Zabiera cię tam, gdzie chcesz. Rydwan jest przecież tajemnicą zwycięstwa i triumfu .
 Karta z talii The Green Witch Tarot http://komnataksiazki.pl/karty-tarota-the-green-witch-tarot-ann-moura-p-8.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz