wtorek, 26 września 2017

0 GŁUPIEC




0 GŁUPIEC 

Szczęście początkującego
Stwierdzenie, że świat sprzyja początkującym pojawia się w opowieściach ludzi doświadczających właśnie takiego zjawiska. Dzieje się to wtedy, gdy tuż po rozpoczęciu przez człowieka nowych działań, pojawiają się nowe sprzyjające wydarzenia. tzw. zbiegi okoliczności. Nazywa się takie zbiegi okoliczności „szczęściem początkującego”. Czy jednak naprawdę są to tylko zbiegi okoliczności, czy też może działa tutaj jakaś siła wyższa?
Podczas nowych doswiadzczeń dowiadujemy się, że kiedy robimy coś po raz pierwszy, zwykle nam się to udaje i że wszystkie tajemne siły tego świata działają wtedy na naszą korzyść. Może się jednak wydawać, że to stwierdzenie jest trochę przesadzone, ale wiele historii ludzkich to potwierdza.
Nowy, początkujący nie ma jeszcze wyrobionych pewnych technik, będzie eksperymentował. Możliwe jest, że poprzez niekonwencjonalne podejście do nowej sprawy zyska przewagę nad innymi, którzy trzymają się utartych reguł, zachowań. Dlatego dochodzę do wniosku, że może być ziarno prawdy w twierdzeniu, że szczęście sprzyja początkującym.

Umysł początkującego
„wiem, że nic nie wiem”. Uwielbiam to powiedzenie i całkowicie się z nim zgadzam:)
To jest właśnie umysł początkującego – akceptacja tego, że świat jest pełen tajemnic i że jest jeszcze dużo do poznania i odkrycia. Podejście absolutnej otwartości do wszystkiego, co Cię spotyka w życiu. Bez wychodzenia z założenia, że już „wiesz”, lub że jesteś „ekspertem”.
„W umyśle początkującego istnieje wiele możliwości, a w umyśle eksperta bardzo mało” – Mistrz Zen Shunryo Suzuki
Nie oceniaj rzeczy patrząc przez pryzmat Twojej wiedzy na jakiś temat. Większość tej wiedzy i tak już jest nieaktualna – świat się zmienia szybciej, niż może Ci się wydawać. Bądź jak dziecko i z wielką ciekawością poznawaj świat. Nawet, jeśli uczysz się czegoś od kilku lat, patrz na to tak jak byś dopiero był nowicjuszem. Taka perspektywa pozwoli Ci zobaczyć dużo więcej, bo w ten sposób zdejmujesz stare filtry, które czyniły Cię ślepym na nieznane aspekty pewnych zjawisk. Nasz „pierwotny umysł" zawiera w sobie wszystko. Sam w sobie jest zawsze bogaty i pełny. Nie powinniście gubić tego samowystarczalnego stanu waszego umysłu. Nie oznacza to umysłu zamkniętego, lecz właśnie umysł pusty i gotowy. Jeżeli wasz umysł jest pusty, to jest on zawsze na wszystko gotowy i na wszystko otwarty. W umyśle początkującego jest wiele możliwości, w umyśle eksperta - parę.
Jeśli dokonujecie zbyt wielu rozróżnień, ograniczacie siebie. Jeśli jesteście zbyt wymagający lub zbyt zachłanni, wasz umysł nie jest bogaty i samowystarczalny. Jeżeli tracimy nasz pierwotny, samowystarczalny umysł, tracimy wszystkie wskazówki. Kiedy wasz umysł pożąda, kiedy tęsknicie za czymś, skończy się na tym, że pogwałcicie swoje własne wskazania: nie kłamać, nie kraść, nie zabijać, nie być niemoralnym i tak dalej.JeŜeli będziesz utrzymywać swój pierwotny umysł, to wskazania będą utrzymywać się same. W umyśle początkującego nie ma myśli „osiągnąłem coś". Wszystkie egocentryczne myśli ograniczają nasz bezmierny umysł. Jeśli nie ma w nas Żadnej myśli o dokonaniu czegoś, Żadnej myśli o sobie, jesteśmy wówczas prawdziwie początkującymi. Wówczas możemy naprawdę nauczyć się czegoś. Umysł początkującego jest umysłem współczucia. Gdy nasz umysł jest współczujący to jest nieograniczony. Ważne jest odzyskanie naszego bezgranicznego pierwotnego umysłu. Wówczas jesteśmy zawsze wierni sobie, serdeczni dla wszystkich istot i naprawdę możemy rozpoczynać nowe działania.. A zatem najtrudniejszą rzeczą jest to, aby zawsze utrzymywać nasz umysł początkującego. Nie ma potrzeby posiadania głębokiego rozumienia. Nawet, jeśli czytacie duŜo literatury, musicie czytać każde zdanie ze świeżym umysłem. Oto tajemnica karty Głupiec – początkujący. Prawdziwy sekret: być zawsze początkującym. Jeżeli rozpoczniecie jakiekolwiek nowe działania, zaczniecie doceniać swój umysł początkującego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz